Minerální vata je na veřejnosti velmi rozšířený tepelně izolační materiál, který úspěšně konkuruje stavebnímu polystyrenu. Zpočátku se s ním lidé seznamovali již v devadesátých letech, krátce po sametové revoluci, kdy se stal běžnou součástí prodeje ve stavebninách a hobby marketech. Výhodou tohoto materiálu je jeho nízká cena a vysoká izolační účinnost. Zároveň jde o čistě přírodní řešení, což kvituje s povděkem mnoho lidí, kteří nemají příliš velkou důvěru k plastickým hmotám, a nemají zájem obkládat si svůj příbytek polystyrenem. Minerální vata se zhotovuje z rozdrceného dolomitu (vápence) a čediče, který je roztaven a zpečen do tohoto velmi zvláštního tvaru.
Minerální vata se kromě zateplování půdních vestaveb pod vrstvou sádrokartonu začala využívat i jako izolační vrstva na zateplení fasády. Tam se výborně hodí i z toho důvodu, že je velmi dobře paropropustná a vzdušná, zateplený objekt pak dýchá úplně stejně, jako kdyby šlo o klasickou cihlu s vápennou omítkou.
Minerální vatu ale musíte na stěny nebo stropy dotčených nemovitostí dobře ukotvit, a to není jen tak. Kotvení minerální vaty se provádí speciálními kotvami Spiral Anksys, jsou to injektážní kotvy z pozinkované ocelové mřížky, s velmi dlouhou životností a s vynikající nosností. Můžete na ně zavěsit i velmi těžké obkladové materiály, jako je například kámen. Zateplování a obklady fasád tak mohou probíhat i ve více vrstvách, kde se na spodní straně nachází vata a nahoře vatu kryje obkladový pískovec, křemen, mramor, žula nebo břidlice.
Systém kotev Spiral Anksys se již osvědčil na mnoha projektech a získal také mnohá ocenění od odborníků i laické veřejnosti. Využívá se převážně v exteriéru, kde působí celá řada povětrnostních vlivů, ale uplatní se i ve vnitřních prostorách, a to dokonce na zateplování stropů v panelových bytech i v rodinných domech.
0 komentářů: „Minerální vata je osvědčený izolační materiál“